Laseroterapia
Wykorzystanie technologii laserowych w medycynie jest jednym najważniejszym osiągnięć techniki. Urządzenia laserowe są wykorzystywane w wielu szerokich dziedzinach medycyny - min. chirurgii, ginekologii, laryngologii oraz dermatologii i medycynie estetycznej.
Najlepiej poznanym laserem medycznym jest laser gazowy CO2. Jest jednym z podstawowych wykorzystywanych w medycynie estetycznej oraz chirurgii. Najbardziej popularnym zabiegiem jest zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 na skórę w celu uzyskania efektu odmładzania i odświeżania skóry. Ma on również zastosowanie w leczeniu blizn, rozstępów czy redukcji rozszerzonych porów.
Frakcjonowanie wiązki lasera polega na jej podziale przez specjalny skaner na wiele mniejszych. Dzięki temu działając na skórę tworzymy wiele drobnych mikro uszkodzeń termicznych, które stymulują funkcje regeneracyjne skóry. Właściwości lasera CO2 sprawiają, że jest on absorbowany przez komórki zlokalizowane w płytkich warstwach skóry. W pierwszym etapie działania laser podgrzewa komórki a następnie powoduje ich odparowanie. W ten sposób makroskopowo powstają liczne "mikro-dziurki", które następnie ulegają gojeniu. W następstwie tego procesu dochodzi do regeneracji skóry.
Jedno z pierwszych doniesień na temat zastosowania lasera frakcyjnego CO2 pochodzi z 2007 roku. Hantash i wsp. przeprowadzili doświadczenia na tkance skórnej, którą następnie analizowali pod mikroskopem. Stwierdzili, że zastosowanie wiązki lasera frakcyjnego powoduje przebudowanie warstwy kolagenu - efekt ten był najbardziej wyraźny po 3 miesiącach od zastosowanego leczenia. [1] Od tamtej pory laser frakcyjny CO2 stał się złotym standardem w leczeniu objawów starzenia skóry.
W wyniku dalszych badań ustanowiono kolejne wskazania, które obejmują: wspomaganie gojenia się blizn; leczenie rozstępów; odświeżanie skóry; leczenie blizn potrądzikowych. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny dla pacjenta. Obecne może być jednak uczucie ciepła lub nieprzyjemnego mrowienia.
Czas trwania wynosi w zależności od okolicy i waha się od 10 minut do 30 minut. Poprawa jakości skóry jest dostrzegana przez część osób już po pierwszym zabiegu. Należy jednak podkreślić, że aby uzyskać najlepsze efekty konieczne jest wykonanie serii od 3 do 5 zabiegów w odstępach co 4-5 tygodni. Końcowe efekty zaleca się oceniać dopiero od 4 do 6 miesięcy po ostatnim zabiegu ponieważ proces przetworzenia kolageny wymaga czasu. Po zabiegu na skórze często występuje zaczerwienie i opuchnięcie. Możliwe jest również wystąpienie wysypki. Dolegliwości te najczęściej mijają po 3-4 dniach. Następnie skóra brązowieje i się złuszcza. Po mniej więcej tygodniu wraca do normalnego wyglądu. W rzadkich sytuacjach na skórze mogą pojawić się pęcherze, które tworzą strupki oraz wysięk. Zaleca się unikanie słońca, sauny, gorących kąpieli. O skórę należy dbać z zachowaniem szczególnej staranności w zakresie higieny - w przeciwnym razie może dojść do infkecji wytworzonych przez laser mikro-uszkodzeń skóry. Skórę można umyć już dobę po zabiegu.