Laparoskopowe leczenie chorób pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy jest narządem w organizmie ludzkim, którego zadaniem jest magazynowanie żółci i jej wydalanie do przewodu pokarmowego w odpowiedzi na pokarmy bogate w tłuszcz. Jedną z najczęściej występujących chorób pęcherzyka żółciowego jest kamica.
Choroba ta polega na tworzeniu się złogów (kamieni) w obrębie pęcherzyka żółciowego. Złogi te mogą mieć różny kształt oraz wielkość. Ich obecność jest związana z ryzykiem zatkania spływu żółci, czyli przewodu pęcherzykowego. Może to doprowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego co jest stanem nagłym i bardzo często wymaga pilnej operacji.
Choroba ta potencjalnie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Pierwszym sygnałem są pobolewania w okolicy prawego podżebrza, które występują często po tłustych posiłkach. Wykonanie badania USG często pozwala postawić trafną diagnozę.
Leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego polega na chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego, który zawiera złogi. Operacja ta najczęściej jest wykonywana sposobem minimalnie inwazyjnym (laparoskopowo – metodą „dziurki od klucza”) co pozwala pacjentowi bardzo szybko wrócić do zdrowia! Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie chorób pęcherzyka żółciowego, w szczególności kamicy pęcherzykowej, serdecznie zapraszamy do naszych specjalistów z zakresu chirurgii ogólnej, którzy zajmują się leczeniem chorób pęcherzyka żółciowego.